Dla najemcy

Co powinna zawierać umowa najmu?

Rynek najmu nieruchomości z roku na rok jest w Polsce coraz większy. W celu zabezpieczenia naszych interesów warto skrupulatnie zadbać o kwestie prawne przy podpisywaniu umowy. Pozwoli nam to uniknąć wielu nieprzyjemności w sytuacji, gdy wynajmujący okazałby się nieuczciwy. Jakie są najważniejsze elementy umowy najmu? Obowiązkowymi elementami umowy najmu jest data oraz miejsce zawarcia umowy, czas jej trwania oraz warunki wypowiedzenia. Konieczne także będą wszystkie dane ewidencyjne – nie tylko imiona i nazwiska każdej ze stron, ale także numery PESEL lub NIP oraz seria i numer dowodu osobistego. W dalszej części umowy powinien znaleźć się szczegółowy opis lokalu uwzględniający jego stan, wyposażenie i metraż, a także wysokość i sposób uiszczania czynszu wraz z wszelkimi kosztami eksploatacji. Dokument ten powinien zawierać także zapis wyszczególniający prawa i obowiązki każdej ze stron. Dodatkowymi, choć równie ważnymi elementami umowy najmu jest informacja o kaucji, wykaz lokatorów oraz protokół zdawczo-odbiorczy lokalu.

Kompleksowa obsługa i najlepsze rozwiązania

Sprawdź ofertę kompleksowej usługi zarządzania najmem i nie trać czasu na zbędne formalności.

Ubezpieczenie Najemcy – czy warto?

Podstawą każdej umowy najmu jest zapis informujący najemcę, że jest on zobowiązany do oddania wynajmującemu lokalu w stanie niepogorszonym. To właśnie dlatego jednym z załączników umowy jest protokół zdawczo-odbiorczy zawierający szczegółowy opis mieszkania i jego wyposażenia. Wypadki w życiu codziennym zdarzają się jednak każdemu z nas i może się okazać, że przez przypadek poplamimy ściany, zbijemy lustro czy uszkodzimy szafkę. Jak uniknąć wówczas kosztów naprawy? Brak wykupionej polisy OC sprawia, że wszelkie szkody musimy naprawiać we własnym zakresie. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku najmu nieruchomości premium, gdyż może się to wiązać ze sporymi kosztami. Wykup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej to dobre rozwiązanie dla każdego najemcy. Nie musimy się wówczas martwić sytuacjami, gdy przez przypadek uszkodzimy element wyposażenia wynajmowanego mieszkania lub np. zalejemy sąsiadów. Opłata za polisę może okazać się naprawdę symboliczna, a jej wykup uchroni nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami.

Znajdź swoje miejsce

Nieważne czy szukasz zwykłej kawalerki, czy apartamentu klasy premium. Zadzwoń lub napisz i sprawdź, co może zaoferować Ci Strefa Najmu.

Jak ograniczyć koszty najmu?

Przeglądając oferty nieruchomości pod wynajem, zwracamy uwagę nie tylko na lokalizację czy metraż mieszkania, ale także na ogólny stosunek ceny do jakości. Chcemy mieć pewność, że jest to najlepszy wybór w naszym budżecie. Chociaż sama opłata za najem jest stała przez cały okres umowy, mamy realny wpływ na wysokość rachunków. Jak sprawić, by wynajem kosztował mniej? Chcąc ograniczyć zużycie wody, pamiętajmy aby włączać pralkę i zmywarkę tylko w sytuacji, gdy będzie ona już pełna. Sam stan baterii kranowych jest też niezwykle ważny – zwróćmy uwagę na uszczelki i nie brońmy się przed zakupem perlatora. W przypadku ogrzewania pamiętajmy, aby nie zasłaniać grzejników oraz mieszkanie wietrzyć krótko, ale intensywnie. Jeśli chodzi natomiast o energię elektryczną – duże oszczędności może przynieść wymiana oświetlenia na energooszczędne oraz wyłączanie z gniazdka urządzeń, aby nie pozostawały w trybie “stand by”.

Postaw na najwyższą jakość usług

Nie marnuj potencjału swoich nieruchomości. Zacznij zarabiać bez zbędnego ryzyka.

Jak w praktyce wygląda rozwiązanie umowy najmu?

Chociaż większość umów najmu podpisywana jest na 12 miesięcy, to zwykle nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypowiedzieć ją wcześniej. Może się przecież zdarzyć, że zdecydujemy się na zakup własnego mieszkania lub po prostu przeprowadzimy się do innego miasta. Z czym wiąże się przedterminowe rozwiązanie umowy najmu?

W przypadku większości umów obowiązuje dwumiesięczny okres wypowiedzenia. Na wyraźną prośbę najemcy czas ten można skrócić lub wydłużyć. Na dialog jesteśmy otwarci zwłaszcza w sytuacji, gdy współpraca między nami przebiegała pomyślnie. Zależy nam na tym, żeby zarówno wynajmujący, jak i najemcy byli w pełni zadowoleni z naszych usług. Wypowiedzenie umowy najmu może być zgłoszone w formie pisemnej, mailowej lub telefonicznej, chociaż preferowane są pierwsze dwie opcje. Oficjalne pismo wypowiedzenia podpiszemy w dogodnym momencie dla obu stron.

Wypowiedzenie umowy – krok po kroku

Pierwszym etapem zakończenia współpracy jest zgłoszenie chęci wypowiedzenia umowy najmu. Można to zrobić w dowolnej formie. W ciągu tygodnia od tego zdarzenia zorganizujemy spotkanie z najemcą w wynajmowanym mieszkaniu. Wówczas ustalimy nieprzekraczalny termin przekazania lokalu oraz oceniamy stan mieszkania zgodnie z raportem zdawczo-odbiorczym podpisanym na początku współpracy. Na tym etapie zachęcamy najemców do samodzielnego wysprzątania lokalu i naprawy ewentualnych usterek. Pozwoli to na szybsze rozliczenie kaucji i odzyskanie jej przez najemcę. W drugim miesiącu okresu wypowiedzenia odbywają się prezentacje mieszkania osobom zainteresowanym najmem. Najemca oczywiście nadal może zamieszkiwać lokal, a sama prezentacja odbywa się wyłącznie w ustalonych wcześniej godzinach.

W dniu zdania mieszkania raz jeszcze spotykamy się w lokalu z dotychczasowym najemcą. Ma to celu spisania stanów liczników oraz weryfikujemy stan mieszkania zgodnie z protokołem zdawczo-odbiorczym podpisanym na początku współpracy. Jeśli części usterek nie udało nam się naprawić we własnym zakresie – nasz doradca wpiszę to w stosowny raport. Podobnie będzie w przypadku nie posprzątania lokalu. Spisanie liczników i wycena naprawy ewentualnych usterek lub serwisu sprzątającego pozwoli na sprawne rozliczenie kaucji. Na każdym etapie współpracy, także przy jej zakończeniu, zależy nam na Twoim zadowoleniu i poczuciu bezpieczeństwa, dlatego unikamy wszelkich niejasności.

Zajrzyj do nas

Wybrane obiekty

Zarządzaniem nieruchomościami zajmujemy się od lat.
Sprawdź naszą ofertę i wybierz mieszkanie dostosowane do Twoich wymagań.